Jak zabezpieczyć dane firmowe?

Zapoznaj się z ISO 27001 oraz zasadą 3-2-1 i bądź spokojny o swoje cyfrowe dane

 

Bezpieczeństwo firmowych danych cyfrowych w obecnych czasach jest narażone na ataki hakerów, którzy skutecznie radzą sobie z różnymi zabezpieczeniami. W związku z tym warto pomyśleć o tym wcześniej i zapoznać się z odpowiednimi sposobami zarządzania danymi, które zapewnią kompleksową ochronę zarówno klientom, jak i pracownikom firmy. Norma ISO 27001 zawiera wskazówki oraz informacje dotyczące ochrony danych firmowych czy danych instytucji, które można wykorzystać bezpośrednio w odniesieniu do swoich potrzeb. Bezpieczeństwo cyfrowych danych firmowych lub danych organizacji to kluczowe zadanie wszystkich odpowiedzialnych osób, dlatego tworzenie kopii zapasowych jest niezbędnym działaniem. W tym artykule dowiesz się również jak skutecznie i bezpiecznie przechowywać backupy i odpowiednio wcześnie zabezpieczyć się przed szczególnym niebezpieczeństwem hakerskim, czyli ransomware.

 

Norma ISO 27001, czyli zbiór wskazówek wspierających organizację i doskonalenie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji

Przechowywanie danych w firmie, organizacji lub innej jednostce jest niezbędne z prawnego punktu widzenia. Zebrane dane to ważny kapitał, o który należy zadbać nie tylko ze względu na wewnętrzne rozporządzenia, ale i ekonomiczne czy prawne obowiązki. W normie ISO 27001 każdy zainteresowany znajdzie informacje, które pomogą w organizacji ustanawiania, wdrażania, utrzymywania, a także doskonalenia Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Efektywne i skuteczne działanie związane z ochroną danych cyfrowych daje wiele korzyści biznesowych, a także wpływa na wzrost konkurencyjności na rynku i swoją skuteczność w branży. Zabezpieczenia danych firmowych poprzez inwestycję w ISO 27001 to odpowiednie zaangażowanie w ochronę informacji dotyczących pracowników firmy, jej klientów, a także skuteczne zarządzanie zagrożeniami dotyczącymi naruszenia bezpieczeństwa informacji, zmniejszenie ryzyka strat związanych z naruszeniem danych oraz zrealizowanie wymagań RODO.

 

Jak chronić się przed ransomware?

 

 

Tworzenie kopii zapasowych i troska o jej bezpieczeństwo

We wspomnianej normie ISO 27001 znajduje się wiele informacji na temat bezpieczeństwa kopii zapasowej. To bardzo ważne, aby skutecznie zabezpieczyć backupy i zadbać o prawidłowe oraz odpowiedzialne funkcjonowanie organizacji lub firmy. Warto również pamiętać, że tworzenie kopii zapasowych to konieczność nie tylko z punktu widzenia zadbania o ciągłość biznesu i nieustanny dostęp do danych, ale także obowiązek w świetle przepisów RODO. Zadaniem backupów jest zapewnienie możliwości odtworzenia zebranych danych w przypadku ich utraty z różnych powodów.

 

Jakie tworzyć kopie zapasowe? Jaka zasada powinna obowiązywać podczas tworzenia kopii zapasowych?

Jedną z podstawowych i niezwykle ważnych zasad tworzenia kopii zapasowych jest zasada 3-2-1, która regularnie wspiera firmy, instytucje czy organizacje podczas odzyskiwania danych cyfrowych. Na czym polega zasada 3-2-1? Zasada ta określa ilość oraz rodzaj czynności, które warto wykonać, aby skutecznie zadbać o dane cyfrowe swojej firmy lub innej jednostki. Zasada 3-2-1 określa, że warto posiadać trzy kopie zapasowe, które powinny być przechowywane na dwóch różnych nośnikach, a jedna z nich musi być usytuowana poza siedzibą jednostki. Ta zasada jest prosta, intuicyjna, zrozumiała i kompleksowa, dlatego stosowanie jej zapewni odpowiednie efekty. Każdy odpowiedzialny przedsiębiorca, a także właściciel organizacji lub osoba prywatna powinni umieć rozpoznać i ocenić pojawiające się zagrożenia oraz zadbać o bezpieczeństwo danych cyfrowych odpowiednio wcześnie. Ransomware, a więc szczególne niebezpieczeństwo dla danych cyfrowych Twojej firmy

Powszechnie znany ransomware to rodzaj złośliwego i niebezpiecznego oprogramowania, które szyfruje pliki – ważne dane cyfrowe znajdujące się na dysku lokalnym i sieciowym, a w konsekwencji żądając za ich rozszyfrowanie okupu. Ten rodzaj oprogramowania tworzony jest przez hakerów w celu wyłudzenia dużych pieniędzy poprzez szantaż. Nie sposób nie wspomnieć o takich przypadkach, gdzie poszkodowani płacili okup, a hakerzy mimo to nie przekazywali klucza do rozszyfrowania pliku. Zaszyfrowane dane bez posiadania klucza są niemożliwe do odzyskania w żaden inny sposób poza przywróceniem ich z kopii zapasowej.

 

Jak zabezpieczyć dane firmowe? Oddaj to zadanie profesjonalistom w branży

 

Zastanawiasz się zatem, jak kompleksowo zabezpieczyć swoje cyfrowe dane firmowe lub dane organizacji? Nasza firma od lat działa na rynku i skutecznie zabezpiecza dane swoich Klientów poprzez bezpieczne przechowywanie kopii zapasowych. Specjalizujemy się w przechowywaniu dysków lub innych nośników w monitorowanych magazynach. Nasza usługa polega na odebraniu nośników z backupem danych firmowych lub danych organizacji, a następnie dostarczeniu ich do naszych bezpiecznych lokalizacji. Dysponujemy zapleczem magazynów, których lokalizacja jest nikomu nieznana, a wewnątrz magazynów panują odpowiednie warunki do przechowywania tego typu nośników informacji. Dyski z backupami naszych Klientów nie są narażone na nieodpowiednie warunki, a więc zbyt niskie bądź zbyt wysokie temperatury lub uszkodzenia mechaniczne czy nadmierną wilgotność. Dbamy również o to, aby wszystkie magazynowane materiały nie dostały się w posiadanie niepowołanych do tego osób. Jesteśmy profesjonalną firmą z doświadczeniem, której zaufało już wielu Klientów. W związku z tym, jeśli również chcesz zadbać o przyszłość swoją oraz swojej firmy, wykonaj kopie zapasowe cyfrowych dokumentów i oddaj do przechowania w zaufane ręce specjalistów z branży.

 

TAGS: przechowywanie danych, Wirus ransomware, przechowywanie danych w chmurze

 

 

Text...

Masz pytania ?

 

W razie jakichkolwiek pytań czy niejasności pozostajemy do Państwa dyspozycji...
Nasi konsultanci wyjaśnia wszystkie szczegóły ...